Wraz z końcem wakacji wracamy do Państwa z kolejnym wydaniem „Analizy Przypadków w Pielęgniarstwie i Położnictwie”. Tym razem tematem przewodnim jest demencja. To druga co do „wielości” na świecie przyczyna niepełnosprawności wśród osób powyżej 70. r.ż.
Demencja została uznana przez WHO za priorytet zdrowia publicznego i wskazana przez Komisję Europejską jako istotny problem starzejącego się społeczeństwa. Z racji swojej powszechności uważana jest też za epidemię XXI wieku. Nie ulega wątpliwości, iż choroba ta wymaga wykwalifikowanej opieki, sprawowanej przez profesjonalistów i specjalistów. Jest to duże wyzwanie dla polityki zdrowotnej, zwłaszcza że nie ma wystarczającej liczby wykwalifikowanej kadry. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie? Czytaj komentarz resortu na stronach 15–16. Nie ulega wątpliwości, iż to właśnie pielęgniarki odgrywają na całym świecie kluczową rolę w podnoszeniu świadomości społecznej w kwestii demencji, z sukcesem „oswajają” środowisko z chorobą. Specjalnie dla Was mamy materiały edukacyjne dotyczące tej kwestii, opracowane w ramach projektu Międzynarodowej Rady Pielęgniarek „Rozmawiaj z Pacjentem”. Dodatkowo z myślą o Czytelnikach naszego czasopisma dr hab. Ewa Wilczek-Rużyczka prof. nadzw., Konsultant Krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego przygotowała bardzo interesujący komentarz dotyczący wspierania pielęgniarek w opiece nad pacjentem cierpiącym na demencję.
W czerwcu br. odbyła się w Seulu Międzynarodowa Konferencja ICN z mocnym polskim akcentem. Naszym przedstawicielem była dr Dorota Kilańska, która została zaproszona do wygłoszenia wykładu w sesji głównej „Aging: the time they are changing… Fast”. Tematem wystąpienia było „The increasing challenge of dementia”, gdzie przedstawiono doniesienia z najnowszego raportu OECD dotyczącego tego zagadnienia. Gratulujemy pani doktor i życzymy dalszych sukcesów.
Dział porad prawnych cieszy się w naszym czasopiśmie dużym powodzeniem. Tym razem nasz ekspert prawa medycznego udziela odpowiedzi Czytelnikom dotyczących wykonywania szczepień bez kursu specjalistycznego. Szczególnie gorąco zapraszam do lektury artykułu dotyczącego komunikacji z pacjentem cierpiącym ból oraz wywiadu z dr n. med. Beatą Ochocką, Konsultantem Krajowym w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego. Polecam też komentarz Pani konsultant poruszający bardzo istotną kwestię dla personelu medycznego – zapobiegania zakażeniom krwiopochodnym. Na zakończenie przygotowaliśmy dla zainteresowanych kolejną odsłonę dodatku tematycznego „Diabetologia”. Tym razem omawiamy w nim kwestę dietoterapii w leczeniu cukrzycy typu 2.