Stawiając czoła rozwojowi nauk medycznych, zmianom form kształcenia oraz innowacjom w zakresie wykonywania zawodów, podjęliśmy starania, by jeszcze precyzyjniej dostosować czasopismo do potrzeb i oczekiwań Czytelników. W oparciu o opinie, listy nadsyłane do redakcji oraz ankiety – rozpoczynamy nową odsłonę pisma
Prezentujemy między innymi nowy dział Wydarzenia, a w nim najciekawsze informacje z kraju i ze świata, dodatkowe komentarze uznanych ekspertów, a także autorską rubrykę Pani Anny Osińskiej, w której będziemy cyklicznie poruszać kwestię wypalenia zawodowego pielęgniarek i położnych. A to dopiero początek… Dział „Po dyżurze” przyniesie wiele miłych niespodzianek, między innymi w postaci nietuzinkowych tematów, ciekawych konkursów i atrakcyjnych nagród.
W bieżącym wydaniu polecamy artykuł Doroty Kilańskiej dotyczący miejsca i roli pielęgniarki i położnej w POZ. Przed nami duże zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej. Co do ich konieczności wszyscy są zgodni. Jednak niektóre propozycje, jak te dotyczące właśnie pielęgniarek i położnych, budzą wiele kontrowersji – poznajmy zatem opinię ekspertów oraz Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Kolejnym ważnym problemem, który niestety coraz częściej pojawia się w pracy zawodowej, jest mobbing. Aby skutecznie bronić się przed tym zjawiskiem, warto poznać antymobbingowe reguły prawne. W bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawia je nasz ekspert, radca prawny Jacek Cudny. Tradycyjnie też zapraszamy do zapoznania się z planami opieki przygotowanymi według terminologii Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej ICNP.