W wiosennym wydaniu Analizy Przypadków w Pielęgniarstwie i Położnictwie tematem przewodnim są po raz kolejny „recepty pielęgniarskie”. Redaktor naukowa czasopisma Dorota Kilańska dzieli się osobistymi refleksjami dotyczącymi nowych uprawnień dla pielęgniarek i położnych… dzień po. Artykułowi towarzyszy komentarz eksperta mówiący o praktycznym aspekcie tej zmiany, a także oficjalne stanowisko Ministerstwa Zdrowia.
W dziale porad prawnych ekspert Jacek Cudny analizuje praktyczny aspekt podwyżek dla pielęgniarek i położnych. Wprawdzie upłynęło już kilka miesięcy od wprowadzenia regulacji podwyższających wynagrodzenia, mimo to nadal toczy się wiele dyskusji wokół tego tematu. Warto zatem bliżej poznać procedury wdrażania i funkcjonowania podwyżek w realiach naszego systemu ochrony zdrowia.
Zapraszamy także do lektury artykułu dr hab. Grażyny Iwanowicz-Palus na temat książeczki zdrowia dziecka jako indywidualnej dokumentacji medycznej. Przypominamy, że od 2016 roku przywrócono obowiązek wydawania jej rodzicom lub opiekunom dziecka przez szpitale położnicze.
W nowym dziale „Pacjent w opiece długoterminowej”, który powstaje pod nadzorem merytorycznym dr n. o zdr. Marioli Rybki, konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa przewlekle chorych i niepełnosprawnych, można zapoznać się m.in. z nowymi standardami opieki nad wkłuciem centralnym i obwodowym, procedurami używania odpowiedniego sprzętu z zachowaniem bezpieczeństwa, czynnikami wpływającymi na jakość opieki zdrowotnej.
Polecamy też artykuły wzbogacone o plany opieki pielęgnacyjnej, przygotowane na podstawie Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej ICNP. W tym numerze przedstawiamy Zastosowanie ICNP w studium przypadku pacjenta z ostrym zapaleniem trzustki.